Zakopane okno na świat.

Kolejny paradoks, miejscowość, która jest końcem świata, małym marketem, jest też światowym kurortem. Miejscem gdzie chętnie ściągają celebryci, na krupówkach mijający się z Januszem i Grażyna, całą rodziną 500+.

Obserwując tu ludzi, widzę ich znakomity przekrój. Nie mam na myśli, czy ktoś jest „lepszy”, czy „gorszy” tylko jak każdy z nich jest inny. Rano zmierzając do centrum mijałam kłucącą się parę, stali na dworcu i wrzeszczeli na siebie, nie zważając na nic i na nikogo, widać sponiewierani wczorajszym wieczorem. Teraz jem obiad stolik w stoli z jednym ze znanych polskich projektantów i jego chłopakiem.  Miejscowość skrajności, kiczu, blichtru, bogactwa i przepychu. Jednym słowem miejsce dla każdego. Od kwater za 20 zł za noc po luksusowe hotele, gdzie za dobę zapłacimy parę tysięcy w tej walucie. To jak z paradoksem robienia pieniędzy, duże pieniądze robimy na tanich rzeczach – dlaczego? – zarabiamy od ilości, z paroma wyjątkami, choć mało kto ma świadomość ile zarabia się np. w prowizorycznej budce na Krupówkach sprzedając serki za 5 złotych.

Obserwując turystów na słynnym deptaku można naoglądać się wszystkiego, od rewii mody ubrań od największych i najbardziej znanych, światowych domów mody po futrzane czapeczki nabyte pod Gubałówką w kształcie króliczków z długimi zwisającymi pejsami, za które jak pociągniesz to automatycznie podnoszą się uszy króliczka – Bosh, na szczęście tylko uszy. Gra w kubki? jeden z najbardziej popularnych sposobów na przegraną  i to niemałych pieniędzy. Co jeszcze może spotkać Cię na Krupówkach? Wszędobylskie grzane wino, balony, grający cyganie, zapach kiełbasy. Na jednej ulicy zrobisz zakupy w najbardziej ekskluzywnych butach, a zaraz naprzeciwko kupisz buty za 59 zł – mniej więcej tyle co pół litra miodu w jednej z mijanych budek imitujących wiejskie wozy. Teraz sprawa dość bulwersująca konne dorożki, lub sanie – zimą. Dla jednych bajkowe, dla drugich katorżnicze dla zwierząt. Na Krupówkach kupisz wszystko od muszelek „znad morza”, po oscypki spod samych Tatr.

Posts created 52

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top