Flyspot – czyli co Ty wiesz o grawitacji?

Gdy stajesz na krawędzi, na samym szczycie góry, patrzysz w dół, zamykasz oczy, zastanawiasz się jakby to było mieć skrzydła i latać – poczuć opór powietrza i wzbić się ponad chmury?

Mądra regułka z zakresu fizyki miała być wstępem do tego tematu, niestety w międzyczasie pogubiłam się pomiędzy fizyką współczesną i Einsteinem, który określa jej oddziaływanie przez ogólną teorię względności, a Newtonem w fizyce klasycznej i jego prawem powszechnego ciążenia.. fizyka nigdy nie była moim konikiem i najwyraźniej nigdy nie będzie.

Co Ty wiesz o grawitacji?

Do brzegu, chciałam podzielić się z Wami fantastycznym doświadczeniem, które z grawitacja ma wiele wspólnego, lub też wręcz odwrotnie. Mianowicie podczas ostatniego weekendu zagościłam w Flyspocie w Katowicach, gdzie mogłam poddać swoje ciało bezwzględnej grawitacji (o ile nieumyślnie właśnie nie użyłam jakiegoś specjalistycznego terminu z zakresu fizyki) było to super, niekontrolowane uczucie.

„Flyspot to tunele aerodynamiczne, najlepsze na świecie symulatory swobodnego spadania, miejsca w którym grawitacja nie istnieje. Od strony technicznej: są to pionowe tunele o średnicy 4,5 metra o zamkniętym obiegu powietrza w którym wentylatory dużej mocy wytwarzają jednorodny strumień powietrza o prędkości do 330 km/h. Tunel aerodynamiczny to urządzenie do spełniania odwiecznego marzenia człowieka – swobodnego unoszenia się w powietrzu, latania niczym ptak.”

Tak twierdzą twórcy tego miejsca.

Co powiem o samym miejscu? W moim skromnym, subiektywnym odczuciu, klimat tam jest mega swobodny. Trzeba być min 45 min przed umówioną godziną i zdecydowanie warto. My byliśmy tam trochę za wcześnie, do tego było małe opóźnienie więc mieliśmy czasu sporo. Miejsce jest czynne bardzo długo, a może i całą dobę – jeśli byłaby taka potrzeba. Obsługa jest wyluzowana uśmiechnięta. Co prawda radziłabym nie najadać się bezpośrednio przed lotem, to czas umila obecna restauracja i bar – mimo, że nie można także pić alkoholu to właśnie tam odkryłam, że gdyby posypać zwykłą whishy cynamonem będzie nawet do spożycia – jest też stół ping-pongowy, można stoczyć pojedynek na paletki. Gdy już Ci znudzi się aktywny tryb, można odpocząć na workowatych siedziskach i popatrzeć jak między lotami amatorów brylują zawodowcy, szybując pod dachem tunelu, szybko spadając i na samym dole odbijając się z powrotem pod „chmury”, bo to właśnie takie uczucie.

Lot dla początkujących to wejście w parę osób do tunelu i 2 loty po 1,5 minuty każdy. Podczas pierwszego nie dzieje się nic nadzwyczajnego, uczysz się jak utrzymać w powietrzu, jak nie miotać brzuchem po siatce zabezpieczającej – jak przeżyć, nie czując swojego ciała.

Oczywiście pchając się zawsze wszędzie jako pierwsza, na strach odpowiadając atakiem – nie lubię trzymać długo stresu. Nie miałam możliwości przyglądnąć się jak właściwie będzie wyglądał drugi lot. Wcześniej patrząc na to z boku, zupełnie tego nie czujesz, nie rozumiesz, wobec tego miałam oczy jak milion złotych z zaskoczenia gdy nagle znalazłam się tak wysoko, a przecież nawet nie tknęłam palcem.

Instruktor trzymając Ciebie za specjalne uchwyty na kombinezonie, który masz na sobie, zabiera na spacerek na samą górę, pięć razy w górę i w dół… Czujesz się jak na karuzeli, to wszystko dzieję się tak szybko, że nie wiesz gdzie jesteś, co dzieje się. Czujesz tylko podmuch powietrza i zawrotną prędkość.

To jedno z tych przeżyć, którego trzeba doznać na własnej skórze, którego nie można opisać, bo jak opiszesz… gęsią skórkę?

Flyspot w którym byłam, jest też drugi w Warszawie.

https://cs.flyspot.com/

Oprócz tunelu maja także symulator lotu boeingiem 737 – ten będzie kolejny!

Posts created 51

One thought on “Flyspot – czyli co Ty wiesz o grawitacji?

  1. To prawda, że odwiecznym marzeniem człowieka było unoszenie się w powietrzu tak jak ptak i podziwiać piękno natury patrząc z gȯry. Marzenia te były wyznacznikiem dążenia do stworzenia takich urządzeń aby pokonać grawitację. Tu raczej chodzi nam o przezwyciężenie przyciągania ziemskiego. Obserwacje ptakȯw w locie i analiza ich profilu skrzydeł doprowadziła do skonstruowania pierwszych samolotȯw. Następnie rozwinięto sport spadochronowy. Zaczęto ze względu na koszty projektowania badać modele nowych kształtȯw samolotȯw w tunelach aerodynamicznych. I tu zrodziła się idea aby te tunele wykorzystać w celach rekreacji i rozrywki. Nie będę wchodzić w szczegȯły gdyż nasza blogowa blondynka dość obszernie opisała taki tunel o nazwie Skyspot. W Polsce są dwa takie tunele aerodynamiczne w Katowicach i w pobliżu Warszawy. Tunele te zbudowała niemiecka firma i budowa była wspierana przez fundusze europejskie. W Niemczech można te rekreacyjne objekty znaleźć pod nazwą Bodyflying w takich miastach jak Berlin, Monachium czy Bottrop. Ponadto takie instalacje można spotkać prawie we wszystkich europejskich miastach a także poza Europą.
    Na bazie tych instalacji stworzono rȯżnego rodzaju zawody sportowe łącznie z mistrzostwami w rȯżnych konfiguracjach. Wcale się nie pomylę, jak za jakiś czas stworzy się nową olimpijską dyscyplinę.

    Ale co jest najważniejsze, ten sport jest dla każdego, nawet dla dzieci od lat czterech przy asyscie trenera i opiekuna.
    Odwieczne marzenie swobodnego unoszenia się w powietrzu spełniło się obecnie na naszych oczach.

    Nasza blogowa blondynka bardzo podbudowuje nas tym opisem Flyspot-u i zachęca wszystkich aby z tego rodzaju sportu skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top